W związku z doniesieniami prasowymi o postawieniu przez Prokuraturę Apelacyjną w Rzeszowie zarzutów pośrednikom odszkodowawczym współpracujących z firmą EuCO Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych stanowczo potępia działania pośredników odszkodowawczych, którzy wykonują czynności zawodowe z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności dotyczących ochrony danych osobowych.
Mając na uwadze pojawiające się wciąż kontrowersje wokół doradztwa, a w szczególności pośrednictwa odszkodowawczego, Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych podkreśla, że incydenty wywoływane przez poszczególnych pośredników nie mogą rzutować na postrzeganie branży jako całości, gdyż działalność pośredników odszkodowawczych sama w sobie jest społecznie użyteczna, przyczynia się do poszerzania świadomości ubezpieczeniowej oraz wpływa na poprawę dostępności usług prawnych, w szczególności na terenach mniejszych miejscowości i wiejskich. Powstanie Izby ma na celu podnoszenie standardów na rynku doradztwa i pośrednictwa odszkodowawczego oraz eliminowanie zjawisk patologicznych, które negatywnie wpływają na odbiór społeczny działalności odszkodowawczej, kształtowany w dużej części przez informacje o tych zjawiskach.
PIDiPO dostrzegając znaczenie samoregulacji przystąpiła do opracowania standardów wykonywania zawodu doradcy i pośrednika, przyjmując za fundament tych prac Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego opracowany między innymi przy udziale Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Ubezpieczonych. Dnia 07 czerwca 2010 r. Zarząd Izby podjął uchwałę o rekomendowaniu stosowania Kanonu wszystkim członkom PIDiPO. Niedostatki regulacji prawa ubezpieczeń gospodarczych oraz naganne praktyki powodują jednak, że PIDiPO nie zamierza się ograniczać do działań promujących tzw. prawo miękkie, takie jak kodeksy etyczne, lecz będzie również występować o stworzenie ustawowych ram wykonywania zawodu doradcy i pośrednika odszkodowawczego. W tym celu zostały już podjęte pierwsze kroki. PIDiPO wystąpiła do Ministra Finansów o umożliwienie udziału jej przedstawiciela w Radzie Rozwoju Rynku Finansowego, gdzie chce przedstawiać propozycje dotyczące regulacji prawnych związanych z działalnością odszkodowawczą. Izba po przeprowadzeniu roboczych rozmów w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje również wniosek o ujęcie profesji doradcy odszkodowawczego i pośrednika odszkodowawczego w kolejnym rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności.