Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych zgłosiła do Ministra Pracy i Polityki Społecznej wniosek o ujecie w klasyfikacji zawodów i specjalizacji profesji reprezentowanych przez samorząd gospodarczy: doradcę odszkodowawczego i pośrednika odszkodowawczego. Obok wystąpienia do Ministra Finansów jest to pierwszy formalny krok mający na celu nadanie ram prawnych działalności kancelarii odszkodowawczych.
Klasyfikacja stanowiąca załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. spełnia zadania na potrzeby rynku pracy i nie stanowi formy reglamentacji, czy określenia zasad dopuszczenia do wykonywania zawodu. Po uzgodnieniach w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przyjęto propozycję umieszczenia doradców odszkodowawczych w grupie: 2412 Doradcy finansowi i inwestycyjni, obok zawodów takich jak doradca finansowy, inwestycyjny, podatkowy i emerytalny. Znajduje to swoje uzasadnienie w poziomie specjalizacji doradcy odszkodowawczego, reprezentującego interesy osoby występującej z roszczeniami odszkodowawczymi do ubezpieczycieli, jak również przedmiot umowy, który ma charakter prawno-finansowy.
Pośrednicy odszkodowawczy zajmujący się oferowaniem usług kancelarii odszkodowawczych mają zaś znaleźć się w grupie agentów i pośredników handlowych w kategorii, która obecni nosi nazwę: agenci ubezpieczeniowi, skupiając obok nich akwizytorów funduszy emerytalnych i brokerów. Wynika to z przynależności do tego samego sektora – usług związanych z rynkiem ubezpieczeniowym, a jednocześnie specyfiką typowych dla zawodu zadań – prezentowania oferty innego podmiotu (w tym wypadku doradcy odszkodowawczego) i pośredniczenia w zawieraniu umów na jego rzecz.
Analizy rynku pracy wskazują na to, że kandydatom na stanowiska doradców odszkodowawczych stawiany jest wymóg wykształcenia wyższego, w przypadku pośrednika – współpracującego najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnej – preferowane jest wykształcenie co najmniej średnie. Wymogi te obecnie nie mają charakteru bezwzględnego, niemniej jednak w odniesieniu do zawodu pośrednika odpowiadają tym, jakie agentom i brokerom stawia ustawa o pośrednictwie odszkodowawczym. Jednym z prawdopodobnych wariantów ujęcia działalności kancelarii odszkodowawczych w ramy prawne jest nowelizacja tej właśnie ustawy.
Według szacunkowych danych, że doradztwem odszkodowawczym zajmuje przeszło tysiąc osób, prowadząc samodzielnie działalność gospodarczą, lub będąc zatrudnionymi w mikroprzedsiębiorstwach ale również w małych i średnich przedsiębiorstwach, których działa na obszarze RP łącznie kilkaset. Pośrednictwem odszkodowawczym zajmuje się stale lub dorywczo nie mniej niż 20 tyś osób.