Od kilku lat w środowisku prawniczym oraz w branży ubezpieczeniowej, trwa szeroko zakrojona dyskusja nad potrzebą i możliwościami ustanowienia tzw. standaryzacji (tabelaryzacji) zadośćuczynień i związanej z tym przewidywalności wysokości świadczeń. Ubezpieczyciele, nie bez pewnej racji podkreślają, że dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań będą mogli przewidzieć, ile takie szkody mogą ich kosztować i utworzyć rezerwy w odpowiedniej wysokości.

Z drugiej strony, na co równie trafnie wskazują w głównej mierze przedstawiciele środowisk sędziowskich, adwokatów i radców prawnych, kancelarii i doradców odszkodowawczych – wprowadzenie tabel określających wysokość świadczeń naruszyłoby niezawisłość sądów i wymagałoby zmiany przepisów kodeksu cywilnego bądź przyjęcia w tym zakresie odrębnej regulacji rangi ustawowej. Równolegle także toczyła się debata na temat dopuszczalności zadośćuczynień za naruszenie dóbr osobistych sprzed sierpnia 2008 r., przyznawanych na podstawie art. 448 k.c., kwestii miarkowania ich zakresu i wysokości oraz znaczących trudności dowodowych w dowodzeniu tych  roszczeń. Wskazuje się także na coraz głębszą i trudną do przewidzenia ewolucję orzecznictwa sądowego w tym zakresie, próbując na jej tle rysować przyszłość instytucji zadośćuczynień zarówno dla bezpośrednio poszkodowanych, jak i pośrednio poszkodowanych najbliższych członków rodziny.

Pragnąc szerzej omówić te kwestie, a także rodzące się na ich tle problemy i możliwe sposoby ich ograniczenia, w tym również próby ich rozwiązywania, Fundacja Edukacji Ubezpieczeniowej działająca przy Rzeczniku Ubezpieczonych organizuje w dniu 14 stycznia 2015 r. konferencję pt. „Problematyka zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę – wyzwania dla rynku ubezpieczeniowego”, kierowaną do uczestników rynku ubezpieczeniowego, zwłaszcza działów merytorycznych, likwidacyjnych i prawnych firm ubezpieczeniowych, adwokatów i radców prawnych wyspecjalizowanych w prawie odszkodowawczym oraz kancelarii doradców odszkodowawczych, a także brokerów i agentów ubezpieczeniowych.

Głównym celem Konferencji ma być wszechstronna płaszczyzna wymiany poglądów na temat pojawiających się problemów, a także możliwości ich rozwiązania z wykorzystaniem międzynarodowych doświadczeń. Z tych względów szczególnie cennym wydaje się możliwość podjęcia dyskusji w szerszym gronie zarówno praktyków, jak i przedstawicieli polskiej nauki prawa ubezpieczeniowego oraz wymiany poglądów ze znawcami tej trudnej tematyki.

Jednym z prelegentów na Konferencji będzie Prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, Bartłomiej Krupa, który przedstawi problematykę związaną ze standaryzacją szkód. Dla członków naszej organizacji przewidziano specjalną zniżkę; w celu uzyskania informacji o warunkach uczestnictwa w Konferencji doradców i pośredników odszkodowawczych zrzeszonych w PIDiPO, prosimy o kontakt z Dyrektorem Biura.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo na stronie Rzecznika Ubezpieczonych.