Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Komisja Nadzoru Finansowego, na 291. posiedzeniu KNF w dniu 19 stycznia 2016 r., zostały zaakceptowane założenia rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń dotyczących procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Motywem do ich wydania jest potrzeba zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej. Jednocześnie, jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie KNF, z uwagi na istniejące dysproporcje pomiędzy wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń kwotami zadośćuczynienia a wysokością odszkodowań zasądzanych w tych samych sprawach przez sądy powszechne, zachodzi potrzeba wypracowania jednolitych standardów w tym zakresie.
Dokument przygotowany przez Komisję zawiera 21 rekomendacji, które podzielone zostały na następujące obszary:
– organizacja, zarządzanie, nadzór i kontrola nad procesem ustalania i wypłaty zadośćuczynienia,
– sposób prowadzenia postępowania w zakresie ustalenia i wypłaty zadośćuczynienia,
– sposób ustalania wysokości zadośćuczynienia.
Projekt rekomendacji ma w najbliższych dniach zostać przekazany do publicznych konsultacji. Wstępnie planowane jest przyjęcie rekomendacji do 30 czerwca 2016 r. oraz ustalenie terminu wdrożenia standardów wskazanych w rekomendacjach nie później niż do 31 grudnia 2016 r.
Jednocześnie informujemy, że wydanie rekomendacji zostało poprzedzone konsultacjami, w których udział wzięli także przedstawiciele naszej organizacji, wskazując na szereg zagadnień, które w naszej ocenie wymagają uregulowania. Obszary wymagające interwencji podzielono przy tym na trzy główne nurty:
-zadośćuczynienie dochodzone za rozstrój zdrowia i obrażenia ciała, na podstawie art. 445 k.c.;
-zadośćuczynienie związane ze śmiercią osób bliskich (446 § 4 k.c.) oraz za naruszenie dóbr osobistych (art. 448 k.c.);
– stosowanie przyczynienia i wysokość potrąceń z tego tytułu (art. 362 k.c.).
Izba zwróciła uwagę na odmowy wypłat przy braku uszczerbku na zdrowiu, uzależnianie przez ubezpieczycieli zajęcia ostatecznego stanowiska od dostarczenia zaświadczenia o zakończeniu leczenia, czy też automatyzm odmowy wypłaty w przypadku stwierdzenia chorób samoistnych, bez badania wpływu zdarzenia wypadkowego na ich pogłębienie, a także na brak szczegółowego uzasadnienia odmowy przyznania świadczenia, wskazującego na okoliczności faktyczne odnoszące się do konkretnego przypadku.
W zakresie roszczeń ze skutkiem śmiertelnym Izba wskazała na praktykę odmowy wypłat zadośćuczynienia z powołaniem się na określony stopień pokrewieństwa (rodzeństwo posiadające własne rodziny), a także na skrajne przypadki decyzji odmownych w odniesieniu do małoletnich dzieci.
Jednocześnie informujemy, że w najbliższą środę, tj. 27.01.2016 r. na zaproszenie KNF, przedstawiciele Izby wezmą udział spotkaniu poświęconemu prezentacji projektu: „Rekomendacji dotyczących procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”.