Zagadnienie skierowane przez Rzecznika Finansowego do Sądu Najwyższego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dotyczy roszczeń za naruszenie dóbr osobistych przysługujących osobom bliskim najciężej poszkodowanych. Rzecznik już po raz 20 postanowił zwrócić się o rozstrzygnięcie rozbieżności pojawiających się w orzecznictwie do Sądu Najwyższego. Tym razem Rzecznik zadał jednak dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczy możliwości formułowania przez osoby bliskie ciężko poszkodowanych swoich roszczeń o naruszenie dóbr osobistych na podstawie art. 448 k.c., drugie natomiast – w przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na poprzednie pytanie – czy takie świadczenie jest objęte zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Jak można przeczytać na stronie internetowej Rzecznika Finansowego, ten ostatni uważa, że osobom bliskim ciężko poszkodowanego powinno przysługiwać prawo do zadośćuczynienia. Aleksander Daszewski, radca prawny i koordynator zespołu prawnego w Biurze Rzecznika Finansowego, wskazuje, że „(…) w takiej sytuacji bliscy powinni być uprawnieni do zadośćuczynienia. Widzimy jednak, że są sądy, które mają podobne zdanie i takie, które go zdecydowanie nie podzielają. Stąd wniosek mający na celu ujednolicenie linii orzeczniczej i zapewnienie przewidywalności roszczeń. Orzeczenie SN z naszego wniosku będzie kolejną precyzyjną wskazówką zarówno dla bliskich poszkodowanych i ich pełnomocników, samych zakładów ubezpieczeń jak i sądów powszechnych rozstrzygających te bardzo skomplikowane sprawy. Da nam też tak oczekiwaną przez wszystkich interesariuszy przewidywalność”.
Niewątpliwie rozstrzygnięcie w tym zakresie jest niezbędne, co potwierdza uzasadnienie wniosku Rzecznika Finansowego, który zaprezentował 14 orzeczeń dotyczących takich roszczeń, przy czym w połowie z nich sąd orzekł, że bliskim może przysługiwać zadośćuczynienie. Co istotne, w dwóch sprawach sąd uznał, że jeśli uszkodzenia ciała wynikają z wypadku komunikacyjnego, takie roszczenie można kierować do ubezpieczyciela udzielającego ochrony w ramach OC, w dwóch innych z kolei wykluczył taką możliwość.
Z pełną treścią wniosku można się zapoznać na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.