W związku z zaplanowanym na dzień 23 lipca 2018 r. wspólnym posiedzeniem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Ustawodawczej, na którym odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych (druk senacki nr 862), w dniu dzisiejszym Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych przekazała do obu Komisji stanowisko w przedmiocie wskazanego projektu wraz z opinią prawną dotyczącą m.in. ceny maksymalnej i ubezpieczenia OC.
Stanowisko naszej organizacji zostało podzielone na dwie części: ogólną – odnoszącą się do rynku doradców odszkodowawczych oraz szczegółową – zawierającą uwagi do poszczególnych postanowień projektu. Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych sprzeciwiła się wprowadzaniu odrębnych regulacji dotyczących branży doradztwa odszkodowawczego, wskazując, że obecny poziom zabezpieczenia konsumentów korzystających z tych usług należy uznać za spełniający swoją funkcję,
a wprowadzenie ograniczeń w dostępie do rynku doradztwa odszkodowawczego może spowodować pozbawienie części osób możliwości skorzystania z profesjonalnego wsparcia w procesie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. W pierwszej części wystąpienia PIDiPO przypomniała o genezie powstania rynku oraz celach społecznych realizowanych przez doradców odszkodowawczych. Odniosła się także do roli tych podmiotów, wskazując na ich udział w procesie zmian otoczenia prawnego, poprzez podejmowanie ryzyka prowadzenia sporów prawnych w sprawach, które finalnie, na korzyść poszkodowanych, rozstrzygnął Sąd Najwyższy.
W części dotyczącej samego projektu, Izba wskazała na szeroki zakres przedmiotowy ustawy, która reguluje nie tylko świadczenie usług odszkodowawczych w odniesieniu do roszczeń wynikających ze zdarzeń komunikacyjnych, ale ma mieć zastosowanie do wszystkich czynów niedozwolonych, co z kolei PIDiPO uznaje za wykraczające poza prezentowany cel projektu. Sporo uwagi poświęcono także kwestii wprowadzenia stawek maksymalnych, wskazując na wątpliwości co do zgodności takich rozwiązań z ustawą zasadniczą czy możliwość wystąpienia sprzeczności pomiędzy poszczególnymi aktami wykonawczymi. Podkreślono również prognozowane skutki społeczne związane z ustaleniem stawek na relatywnie niskim poziomie, co w konsekwencji może doprowadzić do pozbawienia osób najciężej poszkodowanych profesjonalnego wsparcia. Izba szczegółowo odniosła się także do innych proponowanych w projekcie rozwiązań – w tym uzyskiwania zgody klienta na zawarcie ugody czy zagadnienia związanego ze skutkami zawarcia umowy w okolicznościach ograniczających klientowi możliwość należytego prowadzenia swoich spraw.
Odnosząc się do obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia Izba wskazała m.in. że nie chroni ono przed ewentualną niewypłacalnością doradców odszkodowawczych, a rozwiązaniem które pozwalałoby właściwe zabezpieczyć interesy konsumentów w takich przypadkach jest podział środków wypłacanych przez ubezpieczycieli na część należną poszkodowanemu i doradcy odszkodowawczemu. Jednocześnie Izba zwróciła uwagę, że w projekcie nie przewidziano żadnych narzędzi pozwalających na weryfikację spełnienia obowiązku ubezpieczenia przez doradców.
Pełna treść stanowiska oraz opinii prawnej są dostępne poniżej:
Stanowisko PIDiPO – projekt ustawy o świadczeniu usług odszkodowawczych
Doradcy odszkodowawczy – opinia prawna