Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych skierowała do Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy, pismo w sprawie procedowanego obecnie w Senacie projektu ustawy dotyczącej świadczenia usług odszkodowawczych. W treści wystąpienia nasza organizacja zwróciła uwagę na skutki społeczne i gospodarcze przyjęcia ustawy w proponowanym kształcie, wskazując na zagrożenia związane m.in. z utratą profesjonalnego wsparcia przez najbardziej poszkodowanych.
Odnosząc się do poszczególnych zapisów projektu, Izba przypomniała, że obecnie doradca odszkodowawczy w wielu przypadkach nie ogranicza się wyłącznie do reprezentowania poszkodowanego w postępowaniu likwidacyjnym. W ramach umowy z doradcą, coraz częściej poszkodowanemu zapewnia się bowiem pełnomocnika w postępowaniu przygotowawczym, możliwość odbycia szybkiej rehabilitacji, pokrycie kosztów postępowania sądowego w sprawie o odszkodowanie wraz z zapewnieniem reprezentacji przez adwokata czy radcę prawnego, a w niektórych przypadkach także profesjonalną pomoc w przekwalifikowaniu zawodowym, czy pomoc w przystosowaniu mieszkania i samochodu do aktualnych potrzeb poszkodowanego. Skala pomocy świadczonej przez doradców odszkodowawczych sprawia, że nierzadko ponoszą oni ogromne koszty wsparcia takich osób, podejmując przy tym także ryzyko związane z brakiem przyjęcia odpowiedzialności przez podmiot zobowiązany, skutkujący również niemożnością pobrania wynagrodzenia za wykonaną usługę. Jednocześnie rynek ten jest wysokokonkurencyjny, a poszkodowany nierzadko może negocjować wysokość wynagrodzenia i dokonywać wyboru spośród wielu ofert. Dlatego też, PIDiPO wskazała, że ingerowanie w mechanizm rynkowy w postaci wprowadzania stawki maksymalnej na tak ustalonym poziomie, należy uznać za niezwykle szkodliwy dla samych poszkodowanych – w wielu bowiem przypadkach doradca odszkodowawczy nie będzie w stanie zapewnić klientowi wszystkich wymienionych usług w ramach wskazanego wynagrodzenia, a podjęcie ryzyka gospodarczego będzie nieuzasadnione ze względu na efekt ekonomiczny. Oznacza to nie tylko ograniczenie wsparcia dla osób poszkodowanych, ale dla wielu z nich, także całkowitą utratę pomocy w procesie dochodzenia roszczeń ze strony doradców odszkodowawczych.
Izba wskazała także, że równie szkodliwe jest wprowadzenie rozwiązania skutkującego wypłatą odszkodowania z pominięciem pełnomocnika, które spowoduje nie tylko konieczność dokonywania odrębnych płatności ze strony klientów, ale dodatkowo rodzi ryzyko konieczności prowadzenia działań windykacyjnych ze strony doradców odszkodowawczych, które finalnie mogą wpłynąć także na zwiększenie ilości spraw o zapłatę kierowanych do sądów. Jednocześnie, nasza organizacja wskazała, że w toku dyskusji nad tym zagadnieniem ze strony Rzecznika Finansowego pojawiła się propozycja wprowadzenia podziału płatności jako stanowiącego dostateczne zabezpieczenie interesów konsumentów, z czym nasza organizacja w pełni się zgadza.
W treści wystąpienia PIDiPO przedstawiła również swoje uwagi dotyczące zakazu reklamy i akwizycji oraz wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia OC.
Wystąpienie kierowane do Prezydenta RP zostało także przekazane do wiadomości ponad 50 różnych instytucji i organów, w tym do: Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Finansowego, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, miejskich rzeczników konsumentów oraz fundacji zajmujących się pomocą osobom poszkodowanym na skutek wypadków komunikacyjnych.