W dniu 13.02 br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas którego rozpoczęło się pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego (druk nr 3136). Podczas posiedzenia posłowie zgłaszali liczne uwagi tak do idei projektu, jak i jego poszczególnych zapisów, zadawano także pytania o cel projektu, jego inspiratora czy ocenę skutków związanych z jego wejściem w życie w proponowanym brzmieniu. Finalnie, pierwsze czytanie zostało przerwane do czasu przedstawienia opinii do projektu przez Radę Ministrów. O przebiegu posiedzenia można przeczytać m.in. w publikacji Jolanty Ojczyk zatytułowanej „Zmiany w przepisach o kancelariach odszkodowawczych uderzą w poszkodowanych” zamieszczonym wczoraj na portalu prawo.pl.
Jak można przeczytać w artykule, największe kontrowersje wzbudziły zapisy projektu dotyczące zakazu reklamy i akwizycji oraz zakaz cesji wierzytelności. Przeciw temu ostatniemu dzień przed posiedzeniem odbył się protest przedsiębiorców reprezentujących szeroko rozumianą branżę motoryzacyjną, w tym przedstawicieli pomocy drogowych, zorganizowany na autostradzie A2.
O konieczności istotnych korekt w projekcie mówiła podczas posiedzenia przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości, Agnieszka Gołaszewska z Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego, która wskazała, że resort przygotowuje ostateczne stanowisko w tej sprawie, jednak już teraz wskazano, że wątpliwości Ministerstwa budzą właśnie wspomniane zakazy: akwizycji i reklamy oraz cesji wierzytelności, które dotyczą szerokiego zakresu.
O projekcie krytycznie wypowiedział się przedstawiciel Rzecznika Finansowego, mec. Aleksander Daszewski, który wskazał, że wprowadzenie zakazu cesji jest rozwiązaniem absurdalnym. Podkreślił też, że jakkolwiek biuro Rzecznika nie jest właściwe do rozpoznawania skarg na kancelarie odszkodowawcze, to jednak trafiają do nich skargi na różne podmioty, w związku z tym mają ogląd skali i skarg na te podmioty nie jest więcej niż 5 – 10 w skali roku. Z kolei na zakłady ubezpieczeń trafia do Rzecznika Finansowego rocznie od 14 do nawet 16 tys. skarg, co pokazuje skalę niezadowolenia osób poszkodowanych z działalności ubezpieczycieli. O projekcie krytycznie wypowiadał się również przedstawiciel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wskazując, że projekt ustawy obejmuje znacznie szerszy krąg podmiotów niż wyłącznie kancelarie odszkodowawcze.
Posłowie wypowiadający się o projekcie negatywnie oceniali propozycje w nim zaprezentowane. Nie zabrakło też mocnych słów o „skandalicznym” projekcie, który jest „wyraźnie w interesie ubezpieczycieli” – o czym mówił poseł Janusz Sanocki. Pojawiały się również pytania, o to, kto był pomysłodawcą projektu, a poseł Rafał Majka wprost pytał: „kto lobbował za pracą nad tym projektem ustawy”.
Pierwsze czytanie zostało przerwane do czasu przedstawienia przez rząd opinii do projektu ustawy.
Pełną relację z posiedzenia Komisji można zobaczyć na stronie Sejmu RP.