Na stronie internetowej Rzecznika Finansowego opublikowano „Sprawozdanie z działalności Rzecznika Finansowego w 2018 r. oraz uwagi o stanie przestrzegania prawa i interesów klientów podmiotów rynku finansowego”, z którego wynika, że w segmencie ubezpieczeniowym najliczniejsza grupa wniosków dotyczyła tradycyjnie sektora ubezpieczeń komunikacyjnych. W sumie do Rzecznika Finansowego w 2018 r. wpłynęły 14 043 wnioski zgłaszane w indywidualnych sprawach z zakresu problematyki ubezpieczeń gospodarczych. W zakresie ubezpieczeń na życie (dział I) odnotowano łącznie 4835 (34,4%), natomiast wniosków dotyczących pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz majątkowych (dział II) w przedstawianym okresie odnotowano łącznie 9176 (65,3%).

Jak wynika z zaprezentowanych przez Rzecznika Finansowego danych, najwięcej interwencji odnotowano w sprawach dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, tj. 3784 wnioski (26,9%). Wnioskodawcy najczęściej skarżyli się na: całkowitą odmowę uznania roszczenia o odszkodowanie lub świadczenie, odmowę uznania części roszczenia, opieszałe prowadzenie postępowań likwidacyjnych, co prowadziło do nieterminowego zaspokajania roszczeń, utrudnienia w udostępnianiu akt szkody, brak wyczerpujących uzasadnień dla przyjmowanych przez ubezpieczycieli stanowisk, zarówno w przypadku, gdy dotyczyły one odmowy uznania roszczenia, jak i wysokości ustalonego odszkodowania.

W odniesieniu do szkód w pojazdach najczęściej pojawiającymi się zarzutami klientów były uwagi dotyczące sposobu likwidacji szkody, poprzez nieuprawnione kwalifikowanie jej jako szkody całkowitej. Dodatkowo wskazywano również, że zakłady ubezpieczeń często zaniżają wartość pojazdu w stanie sprzed szkody, a zawyżają wartość wraku/pozostałości, nie udzielając jednocześnie pomocy w ich zbyciu za ustaloną przez ubezpieczyciela cenę. Inne problemy sygnalizowane przez klientów rynku finansowego to: brak uzyskania pełnej rekompensaty za najem pojazdu zastępczego, kwestionowanie prawa osoby poszkodowanej do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu, zasadności stosowania przez ubezpieczycieli amortyzacji części i innych materiałów, zagadnienie wypłaty odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, kosztów związanych z holowaniem i parkowaniem pojazdu, żądania przedstawienia faktur źródłowych stwierdzających rodzaj i źródło nabycia części zamiennych stosowanych przy naprawie pojazdu oraz obniżanie przez zakłady ubezpieczeń stawek za roboczogodziny.

Z kolei w segmencie szkód osobowych najczęściej skarżono się na ustalanie na zbyt niskim poziomie świadczeń, dochodzonych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy szkody – w tym zarówno w zakresie zaniżania uszczerbku na zdrowiu, jak i zbyt niskiej kwoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wśród problemów zgłaszanych przez skarżących znalazły się także: zaniżanie bądź odmowa wypłaty stosownego odszkodowania w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji życiowej po śmierci osoby najbliższej oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę przyznawanego najbliższym członkom rodziny.

W swoim sprawozdaniu Rzecznik Finansowy wskazał też na działania własne, jakie podjął w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, sygnalizując je wystąpieniami kierowanymi do Komisji Nadzoru Finansowego. Przykładowo wskazano, że w styczniu 2018 r. Rzecznik Finansowy poinformował KNF o stwierdzonych nieprawidłowościach w działalności niektórych zakładów ubezpieczeń przy rozpatrywaniu roszczeń o zwrot wydatków poniesionych na leczenie lub rehabilitację z umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC p.p.m. Z kolei we wrześniu 2018 r. organ nadzoru został poinformowany o licznych nieprawidłowościach w działalności niektórych zakładów ubezpieczeń, które polegały na zaniżaniu wysokości należnych odszkodowań za szkodę w pojeździe z umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC p.p.m. Zawiadomieniem objęte było 14 zakładów ubezpieczeń, a tytułem przykładu Rzecznik Finansowy przedstawił 109 przypadków nieprawidłowej likwidacji szkód komunikacyjnych.

Z pełną treścią raportu można się zapoznać na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.