Na portalu „NaszDziennik.pl” ukazała się publikacja zatytułowana „Kontrofensywa finansjery” autorstwa dr. Mariana Szołucha dotycząca projektowanej regulacji rynku doradców odszkodowawczych. W artykule można przeczytać o skutkach społecznych związanych z wejściem w życie projektu ustawy o świadczeniu usług odszkodowawczych, który obecnie znajduje się w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Autor zauważa, że w relacjach pomiędzy osobą fizyczną a podmiotem rynku finansowego, w tym firmą ubezpieczeniową, istnieje asymetria wynikająca z posiadania przez tę ostatnią tak zaplecza finansowego, jak i prawnego.
Wsparciem dla klientów takich instytucji, poza organami publicznymi, jak Komisja Nadzoru Finansowego czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów są doradcy odszkodowawczy, którzy pomagają osobom poszkodowanym w sporach z ubezpieczycielami. Wsparcie to może zostać jednak znacznie ograniczone, jeśli procedowana w Sejmie ustawa stanie się częścią polskiego prawa. Zakłada ona m.in. wprowadzenie zakazu reklamy i akwizycji, w tym zawierania umów w domu poszkodowanego, a także zakazu cesji wierzytelności czy wprowadzenie limitów wynagrodzeń doradców, co, zdaniem autora, spowoduje, że poszkodowani chociażby w kolizjach będą zdani sami na siebie. Wejście w życie ustawy uniemożliwi także popularne obecnie bezgotówkowe rozliczenie z warsztatami naprawczymi, przeciwko czemu przedstawiciele tych ostatnich protestowali już na autostradzie A2.
Przypomnijmy, że pierwsze czytanie w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zostało przerwane do czasu otrzymania stanowiska rządu do projektu.
Pełna treść publikacji znajduje się na stronie portalu NaszDziennik.pl.