Niemożliwość ponoszenia winy

Wyłączenie odpowiedzialności posiadacza pojazdu ze względu na powstanie szkody wyłącznie z winy poszkodowanego wymaga, aby poszkodowany mógł ponosić odpowiedzialność prawną za swoje czyny. W przeciwnym przypadku nie można przypisać takiej osobie winy, a co za tym idzie jej wina nie może być wyłączną przyczyną powstania szkody.

PRAWO

Art. 426 k.c. Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

PRAWO

Art. 425. § 1 k.c. Osoba, która z jakichkolwiek powodów znajduje się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, nie jest odpowiedzialna za szkodę w tym stanie wyrządzoną.

PRZYKŁAD

Małoletni poniżej trzynastego roku życia wbiega pod nadjeżdżający samochód w takiej odległości, że kierowca pomimo zachowania należytej ostrożności nie ma możliwości uniknięcia potrącenia go. Nie można jednak powiedzieć, że do wypadku doszło wyłącznie z winy dziecka, gdyż ze względu na wiek nie może ono jej ponosić. Odpowiedzialność kierującego na zasadzie ryzyka nie została wyłączona. Będzie ona jednak ograniczona ze względu na przyczynie się poszkodowanego do powstania szkody.