Odpowiedzialność solidarna kierujących względem pasażera

Należy też rozważyć zakres odpowiedzialności każdego z kierujących względem pasażera poszkodowanego w wyniku zderzenia dwóch pojazdów.

PRAWO

Art. 441. § 1. k.c. Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna.

PRAWO

Art. 366. § 1. k.c. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
Odpowiedzialność kierujących względem pasażera jest zatem solidarna, tak więc nie musi on kierować roszczeń do każdego z osobna w części, w jakiej kierujący przyczynił się do wypadku, lecz może wystąpić o całość należnych mu świadczeń do wybranego przez siebie dłużnika.

ORZECZENIE

W razie zderzenia się dwóch pojazdów mechanicznych przyczynienie się posiadacza pojazdu przewożącego osobę dla niego obcą do powstania doznanej przez nią szkody nie uzasadnia obniżenia odszkodowania należnego tej osobie od posiadacza drugiego pojazdu. Gdyby obaj posiadacze ponosili odpowiedzialność za szkodę poniesioną przez powoda, to z mocy art. 441 § 1 kc odpowiedzialność ich jest solidarna, a zatem powód może żądać, całego odszkodowania od nich obu łącznie lub od jednego z nich (art. 366 § 1 kc), a dopiero oni między sobą mogą dochodzić zwrotu odpowiedniej części wypłaconego odszkodowania (art. 441 § 2 kc).Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 25 sierpnia 1978 r. III CZP 48/78