Do zdarzeń drogowych niejednokrotnie skutkujących powstaniem obrażeń ciała należy zaliczyć również te, które spowodowane zostały wybiegnięciem zwierzęcia na drogę. Sytuacje tego rodzaju należy podzielić na dwie grupy: te, które spowodowane zostały przez zwierzęta domowe i hodowlane oraz te, które wynikają z pojawienia się na drodze zwierzyny żyjącej w stanie wolnym.
PRAWO
Art. 431. § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Przytoczona regulacja opiera się na zasadzie domniemania winy w nadzorze, co oznacza przyjęcie założenia, że za szkody spowodowane przez takie zwierzęta odpowiada ten kto je chowa lub się nimi posługuje. Osoba taka będzie w stanie uwolnić się od tej odpowiedzialności tylko jeżeli wykaże, że zwierze wyrządziło szkodę pomimo tego, że było ono właściwie zabezpieczone, był nad nim sprawowany nadzór odpowiadający wymogom należytej staranności.
PRZYKŁAD
Kierujący samochodem osobowym przejeżdżając obok ogrodzonego pastwiska koni najeżdża na jednego z nich, który galopuje wprost pod jego koła. W wyniku tego kierujący doznaje obrażeń ciała. W wyniku dokonanych ustaleń okazuje się, że wrota zagrody nie były zamknięte i pozostawały uchylone, co sprawiało, że zwierzę bez trudu mogło się wydostać. Za szkodę odpowiada hodowca, gdyż nie zabezpieczył właściwie stada.
Należy podkreślić, że jeżeli hodowla zwierząt jest prowadzona w ramach gospodarstwa rolnego to naprawienia szkody wyrządzonej przez zwierze można domagać się bezpośrednio od ubezpieczyciela OC rolnika.
ORZECZENIE
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego obejmuje także odpowiedzialność opartą na art. 431 § 2 k.c. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2002 r., III CKN 957/2000.