Jednym z elementów wchodzących w skład odszkodowania uzyskanego w toku postępowania likwidacyjnego jest świadczenie związane z utratą możliwości zarobkowania wskutek doznanych obrażeń ciała oraz długotrwałego leczenia. Niejednokrotnie osoba poszkodowana nie jest w stanie samodzielnie wyegzekwować należnej kwoty świadczenia.
Z taką sytuacją zmierzyła się Kancelaria Codex z Rzeszowa, podejmując się dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w imieniu Adama P. Mężczyzna feralnego dnia 02.07.2008r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu, którego konsekwencje okazały się bardzo poważne nie tylko dla jego zdrowia, ale także dla dalszego życia i bytowania. Pan Adam doznał w wypadku złamania kości łonowej i kulszowej po stronie prawej, rany ciętej przedramienia prawego, stłuczenia klatki piersiowej oraz licznych otarć i potłuczeń całego ciała. Kilka miesięcy trwała walka lekarzy o przywrócenie mężczyźnie przynajmniej częściowej ruchomości. W początkowej fazie procesu leczenia Pan Adam praktycznie nie poruszał się, przebywał stale w pozycji leżącej. Z czasem zaczął się podnosić, stawać i chodzić.
W dacie wypadku Poszkodowany był zdrowym, sprawnym i energicznym mężczyzną, całkowicie samodzielnym i niezależnym. Nigdy wcześniej nie doświadczył tak traumatycznych i bolesnych przeżyć zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Pan Adam przeżywał duży stres związany z obawą o kalectwo i zaburzeniem jego planów zawodowych. Z niepokojem myślał o przyszłości, martwił się, czy będzie mógł znaleźć pracę w innym zawodzie. Strach przed byciem ciężarem dla rodziny uległ zwiększeniu po uznaniu go za niezdolnego do pracy do 2009 r. Rozczarowanie było tym większe, iż całe swoje plany wiązał z możliwością pracy w Niemczech, gdzie miał zapewnione zatrudnienie na stanowisku kierownika budowy przez okres 4 lat oraz bardzo dobre wynagrodzenie.
Reprezentant poszkodowanego, Kancelaria Codex z Rzeszowa wystąpiła do ubezpieczyciela sprawcy wypadku TU HDI S. A., o wypłatę zadośćuczynienia i odszkodowania tytułem kosztów zakupu leków, dojazdów, zniszczonej odzieży oraz opieki i utraty zarobków. Ubezpieczyciel, w toku postępowania likwidacyjnego, wypłacił na rzecz Adama P. 12.038,30zł. Przyznana kwota w ocenie pełnomocnika była tylko skromną namiastką tego, co należało się poszkodowanemu. Tym samym przeciwko TU HDI został wystosowany pozew na ponad 360.000,00zł, z czego 270.000,00zł stanowiło roszczenie o zwrot utraconych zarobków za okres od daty wypadku do daty zakończenia podpisanego kontraktu. Sąd Okręgowy w Przemyślu, po zapoznaniu się z aktami sprawy, zasądził na rzecz Adama P. 91.000,00zł tytułem zadośćuczynienia, 3.920,00zł zwrotu kosztów opieki, jak również uwzględnił roszczenia w zakresie utraconych zarobków w wysokości 175.601,00zł. Apelację od powyższego wniosła zarówno strona pozwana, jak i powodowa. W zakończonym w 2012 r. procesie, Sąd II Instancji zasądził dodatkowe 36.450,00zł skapitalizowanej renty z tytułu utraconych zarobków, oddalając apelację w pozostałym zakresie.
Pomimo, iż Adam P. nigdy nie powróci do stanu zdrowia sprzed wypadku, nie odzyska dawnej sprawności, jak również nie będzie w stanie wykonywać dotychczasowej pracy, uzyskane za pośrednictwem Kancelarii Codex odszkodowanie w łącznej wysokości 358.662,00zł, powinno zrekompensować mu straty moralne oraz materialne, jakich doświadczył poszkodowany wskutek wypadku komunikacyjnego.