Dzięki pomocy VOTUM S.A. poszkodowana w 2007 roku w wypadku drogowym pani Małgorzata* otrzymała jednorazowe odszkodowanie z tytułu kapitalizacji renty w wysokości 335.000,00zł. Wcześniej jej renta wynosiła niecałe 965 zł miesięcznie.
Kapitalizacja renty otwiera przed osobą poszkodowaną możliwość zamiany cyklicznie przyznawanych świadczeń na jednorazowe odszkodowanie. Aby je uzyskać należy podać ważny powód, który uzasadnia zrzeczenie się dalszych wypłat okresowych na rzecz jednej, dużej kwoty odszkodowania.
Przyczyną kapitalizacji renty może być m.in. zdobycie lub poszerzenie wykształcenia, rozpoczęcie działalności gospodarczej, usamodzielnienie się osoby niepełnosprawnej, podjęcie specjalistycznego leczenia/rehabilitacji, bądź inwestycja uzyskanych w ten sposób środków w dostępne instrumenty finansowe.
Należy jednak pamiętać, iż ustalenie odpowiedniej wysokości jednorazowego odszkodowania nie jest czynnością prostą, a tym bardziej nie sprowadza się jedynie do matematycznego iloczynu wysokości obecnej renty i przyjętej ilości lat. Dlatego w tym zakresie warto skorzystać z usług pełnomocnika, który w sposób kompetentny przeprowadzi negocjacje z ubezpieczycielem. Uwzględni wszystkie okoliczności sytuacji powypadkowej poszkodowanego i zmieniające się wskaźniki ekonomiczne. A przede wszystkim oceni, czy dotychczas przyznana renta powinna być w pierwszej kolejności zwaloryzowana, a dopiero potem skapitalizowana.
Przykładem takiej profesjonalnie przeprowadzonej kapitalizacji jest sprawa pani Małgorzaty, która jako pasażerka motocykla doznała bardzo poważnych obrażeń ciała. Na skutek działań podjętych przez VOTUM S.A. ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia przyznał poszkodowanej zadośćuczynienie oraz świadczenia rentowe. Z uwagi na konieczność stałego przyjmowania leków przeciwpadaczkowych, uzyskano na rzecz poszkodowanej rentę w wysokości 100 zł miesięcznie. Ponadto w związku z orzeczoną częściową niezdolnością do pracy na czas określony do 2020 r., zawnioskowano o przyznanie renty wyrównawczej wysokości 864,88zł miesięcznie.
Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie udział w opisanym wypadku poszkodowana zachowałaby pełną zdolność do pracy. W chwili obecnej pani Małgorzata nie pracuje i nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, poza rentą z ZUS z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Poszkodowana była po zdarzeniu zarejestrowana w PUP, a także intensywnie poszukiwała innego zatrudnienia na własną rękę. Nie była jednak w stanie znaleźć pracy zgodnej ze swoim wykształceniem i doświadczeniem, a przede wszystkim z ograniczeniami, z którymi zmaga się po wypadku.
Dlatego prawnicy z VOTUM S.A. dokonali ponownej analizy wszystkich okoliczności sprawy, stanu zdrowia poszkodowanej i jej planów życiowych, co poskutkowało skierowaniem wniosku do ubezpieczyciela o rozpoczęcie negocjacji ugodowych, w zakresie kapitalizacji przyznanej renty.
Początkowa propozycja przedstawiona przez ubezpieczyciela była niemożliwa do zaakceptowania ze względu na niską wysokość zaproponowanej kwoty. Dalsze negocjacje doprowadziły do przyznania pani Małgorzacie kwoty 335.000,00zł. Uzyskane w ten sposób środki pozwolą poszkodowanej na zdobycie nowego lub poszerzenie obecnego wykształcenia oraz uzupełnienie posiadanych umiejętności. Otrzymana kwota zapewni także możliwość kontynuowania leczenia i specjalistycznej terapii neuropsychologicznej.
*imię zostało celowo zmienione