W dniu 07.08.2002 r. 13-letnia wówczas dziewczynka przeszła w jednym ze szpitali zabieg appendektomii.
Z uwagi na znaczne dolegliwości bólowe jamy brzusznej dziewczynka w dniu 16.07.2006 r. trafiła na oddział chirurgiczny innej placówki medycznej. U pacjentki wstępnie zdiagnozowano guza zapalnego, w związku z czym niezwłocznie poddano ją zabiegowi częściowej resekcji jelita cienkiego. Po zabiegu wycięty materiał przedstawiono do badania histopatologicznego. Na podstawie przeprowadzonego badania histopatologicznego okazało się, że powodem reoperacji dziewczynki był proces zapalno-ropny, powstały na skutek pozostawienia w polu operacyjnym podczas zabiegu appendektomii w roku 2002 r. chusty bawełnianej tkanej o wymiarach orientacyjnych 27x16x3 cm.
Pracownicy szpitala, w którym dokonano zabiegu appendektomii, nie ponieśli odpowiedzialności karnej, nie toczył się w tej sprawie proces. Rodzice dziewczynki od 2006 r. ubiegali się od placówki medycznej o odszkodowanie. Szpital nie przyjął odpowiedzialności wskazując, że w latach 2002-2006 dziewczynka mogła być poddana innym zabiegom chirurgicznym. Jednocześnie szpital sugerował, że w 2002r. nie używano podczas zabiegów operacyjnych chust tego rodzaju, jaką wydobyto z jamy nastolatki.
Firma Votum SA w roku 2009 r. skierowała do TU Inter Polska SA, z którym szpital zawarł umowę ubezpieczenia OC, wniosek o przyznanie świadczenia odszkodowawczego. Zakład ubezpieczeń przyjął odpowiedzialność i przyznał dziewczynce 30.000 zł tytułem zadośćuczynienia. O wyższe świadczenie odszkodowawcze Poszkodowana ubiega się na drodze sądowej.
Źródło – VOTUM S.A.