W ramach współpracy PIDiPO z Insurance Meeting Point zapraszamy członków Izby do skorzystania z możliwości podnoszenia kompetencji na preferencyjnych warunkach. Seminaria „Likwidacja zagranicznych szkód komunikacyjnych” oraz „Szkoda wyrządzona z winy umyślnej i obowiązek zmniejszenia szkody” tylko dla członków PIDiPO z dodatkowym rabatem w wysokości 20% ceny uczestnictwa.
Seminarium „Likwidacja zagranicznych szkód komunikacyjnych”, które poprowadzi Magdalena Skowerska, ma na celu uporządkowanie wiedzy z zakresu zasad likwidacji tzw. szkód zagranicznych, czyli tych, w których polscy kierowcy są sprawcami szkód poza granicami kraju lub też są w trakcie pobytu za granicą poszkodowani z winy ubezpieczonego w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń.
Pierwsza część seminarium poświęcona zostanie przypomnieniu ogólnych zasad likwidacji tego rodzaju szkód.
W następnej omówione będą przepisy obowiązujące w krajach najczęściej odwiedzanych przez zmotoryzowanych Polaków: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Holandia. W przypadku każdego z omawianych krajów zostaną podane także uwagi praktyczne dotyczące interpretacji tych regulacji, które przysparzają najwięcej trudności we współpracy z zagranicznymi partnerami.
Trzeci blok tematyczny będzie stanowił prezentację konkretnych przypadków szkód zagranicznych wraz z omówieniem zastosowanych w nich przepisów oraz zasad regulacji.Podsumowaniem seminarium będzie prezentacja analizy porównawczej dotyczącej większości krajów europejskich. Podane zostaną odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie likwidacji szkód zagranicznych.
Szczegółowy program na stronie:
http://insurancemeetingpoint.com/sem/2013_likwidacja_zagraniczne.html
Seminarium „Szkoda wyrządzona z winy umyślnej i obowiązek zmniejszenia szkody”, które odbędzie się 14 czerwca 2013 r. w Warszawie poprowadzi dr hab. Marcin Orlicki. Ma ono na celu pogłębioną analizę zagadnień prawa cywilnego i ubezpieczeniowego dotyczących znaczenia winy umyślnej dla istnienia i zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także kwestii powinności ratowania przedmiotu ubezpieczenia, zapobieżenia szkodzie i zmniejszenia jej rozmiarów. W ubezpieczeniach ewentualne zawinienie ubezpieczającego ma znaczenie dla istnienia ochrony ubezpieczeniowej oraz dla możliwości zgłaszania roszczeń regresowych. Brak jest przy tym rozwiązań uniwersalnych, które obowiązywałyby we wszystkich rodzajach ubezpieczeń. Konieczne jest więc prześledzenie ustawodawstwa dotyczącego ubezpieczeń majątku, ubezpieczeń OC oraz ubezpieczeń obowiązkowych.
Nie mniejsze problemy występują w odniesieniu do powinności ratowania przedmiotu ubezpieczenia i zmniejszenia rozmiarów szkody. Szczególne kontrowersje w tym względzie budzi określenie zakresu obowiązywania tych powinności w ubezpieczeniach OC oraz kwestia zwrotu kosztów poniesionych przez ubezpieczającego na wykonanie powinności.
Zagadnienia te, to bez wątpienia „prawo ubezpieczeniowe dla zaawansowanych” – materia, w której problemy praktyki ubezpieczeniowej są rozstrzygane w oparciu o skomplikowane konstrukcje, których przenikają się elementy ubezpieczeniowe i cywilistyczne. Warto więc rozmawiać o interpretacji obowiązujących przepisów dotyczących obu wymienionych kwestii oraz o możliwościach działania ubezpieczycieli – w szczególności w zakresie odpowiedniego formułowania treści ogólnych warunków ubezpieczeń.
Szczegółowy program na stronie:
http://insurancemeetingpoint.com/sem/2013_szkoda_umyslna.html