Zgodnie z zapowiedziami Komisji Nadzoru Finansowego, wkrótce mają się rozpocząć prace nad tabelą, która określi wysokość świadczeń za szkody osobowe. Jak wynika z doniesień medialnych, powołano już specjalny zespół, który w czerwcu ma rozpocząć prace związane z przygotowaniem szczegółowych założeń. W „Pulsie Biznesu”, wydanie z dnia 12 maja 2016 r., w publikacji zatytułowanej „KNF robi porządki w szkodach osobowych” można było przeczytać, że w skład tego zespołu mają wchodzić przedstawiciele resortów: sprawiedliwości i finansów, a także sędziowie, lekarzy orzecznicy oraz ubezpieczyciele. Wśród wymienionych nie wskazano przedstawicieli doradców odszkodowawczych reprezentujących na co dzień osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, dlatego też nasza organizacja zwróciła się do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o włączenie do dalszych prac nad zapowiadaną tabelą.

Samo utworzenie cennika, który określałby wysokość wypłat w poszczególnych przypadkach było zapowiadane już od jakiegoś czasu. Co istotne, w związku z tym, że sama regulacja ma modyfikować dotychczasowe zasady ustalania wysokości zadośćuczynienia, niewykluczone, że znajdzie swój finał nie w postaci rekomendacji, czego sama KNF nie przewiduje, ale w akcie rangi ustawowej.

Poza pracami nad tabelą, trwają także prace nad stworzeniem porównywarki wyroków, która, zgodnie z zapowiedziami, ma ułatwić sędziom wycenę szkody. Tym projektem zajmuje się już nie Komisja, ale Polska Izba Ubezpieczeń, która od dawna wskazuje na brak przewidywalności w zakresie wypłat za szkody osobowe.