W dniu 19.05.2016 r. Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie Rzecznika Finansowego „Czy odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikająca z umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z tytułu roszczenia o pokrycie kosztów leczenia prywatnego na podstawie art. 444 § 1 k.c. jest uzależniona od braku możliwości  skorzystania przez poszkodowanego z leczenia lub rehabilitacji w ramach uspołecznionej służby zdrowia albo wydłużonego okresu oczekiwania na takie leczenie lub rehabilitację, mającego ujemny wpływ na stan zdrowia poszkodowanego?” podjął uchwałę w składzie 7 sędziów o treści: „Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.)”. Oznacza to, że ubezpieczyciele nie będą mogli stosować automatyzmu, przyjmując, że poszkodowany miał możliwość skorzystania z publicznej służby zdrowia. Oczywiście, warunki uznania takich kosztów za uzasadnione i celowe wyjaśni zapewne uzasadnienie do uchwały, jednak już teraz należy oczekiwać, że orzeczenie zmieni podejście ubezpieczycieli do uznawania tych roszczeń. Rzecznik Finansowy, Aleksandra Wiktorow, komentując dzisiejszą uchwałę, wskazała: „Cieszymy się, że Sąd Najwyższy podjął uchwałę w tej wyjątkowo istotnej społecznie kwestii. Od lat wspieraliśmy klientów w bataliach o pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji w placówkach prywatnych, które ponosili chcąc jak najszybciej wrócić do zdrowia. Robiliśmy to z sukcesami, choć część spraw trafiała do sądów i tam zdarzały się wyroki sądów niekorzystne dla klientów”.

Orzeczenie powinno spowodować nie tylko ułatwienie w uzyskaniu pokrycia już poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji w prywatnej służbie zdrowia, ale też uzyskania zaliczek potrzebnych na pokrycie takich wydatków. Jak wskazuje Krystyna Krawczyk, dyrektor wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w Biurze Rzecznika Finansowego „Klienci skarżyli się, że decydując się na prywatne leczenie musieli angażować własne środki. Dopiero potem mogli starać się o ich refundację. Niestety często musieli robić to na drodze sądowej, po wykazaniu, że w ramach publicznego systemu nie byliby leczeni odpowiednio szybko i z użyciem najskuteczniejszych procedur medycznych”. Uchwała powinna korzystnie wpłynąć na sytuację takich osób, a tym samym zapewnienie im dostępu do większego wachlarza usług medycznych, z których do tej pory często nie mogli lub w obawie przed brakiem refundacji – obawiali się korzystać.

Więc na temat wydanej uchwały można przeczytać na stronie Rzecznika Finansowego:  http://rf.gov.pl/sprawy-biezace/Sad_Najwyzszy_potwierdza_prawo_do_prywatnego_leczenia_po_wypadku__22337.