W dniu 19 kwietnia br. w Senacie RP odbyło się posiedzenie seminaryjne zorganizowane przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych we współpracy z Polską Izbą Ubezpieczeń. Przedmiotem posiedzenia była działalność kancelarii odszkodowawczych w Polsce. W ramach seminarium swoje wystąpienia zaprezentowali: Prezes PIU, Grzegorz Prądzyński, który omówił kwestię znaczenia przewidywalności zadośćuczynień dla rynku ubezpieczeń, prof. Paweł Wajda (Baker &McKenzie), który odniósł się do kwestii stanu obecnego rynku kancelarii odszkodowawczych i propozycji jego uregulowania, a także Ewa Jezierska (również z PIU), która wskazała na nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku kancelarii doradztwa odszkodowawczego.
Kolejnym punktem posiedzenia były wystąpienia przedstawicieli poszczególnych organów, w tym Ministerstwa Finansów, Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Naczelnej Rady Adwokackiej. W toku prelekcji oraz wystąpień, pojawiły się głosy dotyczące tzw. regulacji punktowej, która miałaby objąć wybrane aspekty działalności kancelarii odszkodowawczych, w tym w odniesieniu do wypłaty odszkodowania na rachunek osoby poszkodowanej, ustalenia wysokości maksymalnego wynagrodzenia kancelarii, a także kwestii uregulowania postanowień umownych między kancelarią a jej klientem, czy też w końcu zasad reklamy, a także obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Ostatnim elementem posiedzenia była dyskusja, w której głos zabrał Prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych – Bartłomiej Krupa. W swoim wystąpieniu wskazał on na dysproporcję pomiędzy zakładami ubezpieczeń dysponującymi zapleczem zarówno kapitałowym, jak i osobowym oraz poszkodowanymi, którzy kilkanaście lat temu zyskali możliwość prowadzenia sporu z ubezpieczycielami na równych zasadach. To wyrównanie szans nastąpiło właśnie dzięki doradcom odszkodowawczym, których działalność stanowi dla zakładów ubezpieczeń oczywisty koszt związany z wysokością wypłacanych odszkodowań. Prezes PIDiPO odniósł się także do postulatu zmiany zasad wypłaty środków wskazując, że w tym obszarze rozsądna wydaje się wcześniejsza propozycja Rzecznika Finansowego, który wskazał na możliwy podział środków przez ubezpieczyciela na część przypadającą poszkodowanemu i kancelarii. Dzięki temu zakład ubezpieczeń dysponowały pełną wiedzą na temat zastosowanej przez ten podmiot ceny. Odnosząc się do kwestii ubezpieczenia, a także rzekomych nieprawidłowości w działalności kancelarii odszkodowawczych, Bartłomiej Krupa zwrócił uwagę na dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, do którego mogą przystąpić członkowie Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, podkreślając także wieloletni, bezszkodowy przebieg tego ubezpieczenia, który nie potwierdza podnoszonych w toku dyskusji nieprawidłowości w działalności doradców odszkodowawczych.
Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych złożyła także na ręce Przewodniczącego senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych obszerne stanowisko w przedmiocie zaprezentowanych w toku posiedzenia zagadnień, negatywnie odnosząc się tak do kwestii standaryzacji zadośćuczynień, jak i wprowadzania niezasadnych ograniczeń w działalności doradców odszkodowawczych.
Z pełnym zapisem przebiegu posiedzenia komisji, a także z treścią stenogramu można zapoznać się pod adresem: https://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,153,1,komisja-budzetu-i-finansow-publicznych.html.