W dzisiejszym wydaniu dziennika „Rzeczpospolita” nr 151 (11091) w publikacji Anny Krzyżanowskiej zatytułowanej „Branża odszkodowawcza pod lupą senatorów” ponownie można przeczytać o inicjatywie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zawierającej propozycje ustawowego uregulowania świadczenia usług odszkodowawczych.
Dziennik przytacza główne założenia projektu ustawy, w tym kwestie związane z wprowadzeniem maksymalnych stawek wynagrodzeń za świadczone usługi. Jednocześnie w przypadku wynagrodzenia za dochodzenie roszczeń rentowych czy obejmujących zwrot kosztów leczenia, projekt przewiduje wyłącznie wynagrodzenie kwotowe. Zapytana o te propozycje Dyrektor Biura Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, Justyna Halaś, wskazała, że „Wprowadzenie stawek maksymalnych może znacznie ograniczyć dostępność usług doradców odszkodowawczych dla poszkodowanych. Takie ograniczenie będzie wynikało chociażby z istoty zasad wynagradzania ustalanych w umowie z doradcą, który uzyskuje prawo do wynagrodzenia za pozytywny efekt w postaci uzyskania odszkodowania, przejmując na siebie jednocześnie ryzyko poniesienia nierzadko znacznych kosztów obsługi sprawy, gdy nie ma gwarancji osiągnięcia zamierzonego rezultatu”.
Jak wskazano, wprowadzenie limitów wynagrodzeń to nie jedyna propozycja zawarta w projekcie. Przewiduje on bowiem także wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla doradców odszkodowawczych, czy też szczególne rozwiązania w zakresie prawa do odstąpienia od umowy przez poszkodowanego.
Obecnie projekt oczekuje na skierowanie do pierwszego czytania w Senacie.