Na początku września Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. akt III CZP 99/18) w sprawie wniosku Rzecznika Finansowego, który zadał pytanie o pokrywanie kosztów prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy w ramach odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej poniesionych przez poszkodowanego lub cesjonariusza. W uchwale podjętej w składzie 7 sędziów z dnia 02.09.2019 r. SN wskazał, że „Poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.”
Jak można przeczytać na stronie Rzecznika Finansowego, ten ostatni z zadowoleniem przyjął rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, wskazując jednocześnie, że uchwała powinna się przyczynić do poprawy jakości likwidacji szkód, a także poszerzenia uprawnień poszkodowanego. Należy zaznaczyć, że często wsparcie profesjonalnego rzeczoznawcy okazuje się niezbędne dla skutecznego oszacowania należnych poszkodowanemu roszczeń, bez względu na to, czy w sprawie występuje sam poszkodowany, czy też podmiot, który nabył przysługujące mu roszczenie.
Rzecznik Finansowy podkreśla również, że uchwała powinna wymusić na ubezpieczycielach większy profesjonalizm, spowodowany zwiększoną liczbą weryfikacji wydawanych przez nich decyzji. W przypadku różnicy między kalkulacją ubezpieczyciela a opinią rzeczoznawcy, poza wypłatą odszkodowania, zakład ubezpieczeń może być bowiem także obowiązany do pokrycia kosztów rzeczoznawcy.